Umiejętności świadomego i skutecznego zarządzania pracownikami, motywowania i rozwiązywania konfliktów są jednymi z najbardziej pożądanych cech przez pracodawców, którzy szukają osoby kierującej zespołem. Menedżer, który rozumie potrzeby pracowników oraz potrafi pogodzić je z potrzebami pracodawcy jest niezastąpionym ogniwem w łańcuchu organizacyjnym każdej firmy. Z myślą o dobrym zarządzaniu firmą, wiele uczelni otworzyło nowy kierunek studiów jakim jest zarządzanie zasobami ludzkimi lub specjalizację o takim profilu dodało do ogólnego kierunku zarządzania.

 

Cechy dobrego menedżera

Osobie, której zadaniem będzie zarządzanie zespołem w firmie, stawia się wysokie wymagania. Nic w tym dziwnego – od tego, jaką atmosferę prowadzi oraz jak zorganizuje pracę, zależy funkcjonowanie całego przedsiębiorstwa. Menedżer więc powinien mieć zdolności przywódcze oraz wykazywać się umiejętnościami analitycznymi. Poza tym powinna cechować go otwartość na innych oraz zdolność słuchania, która daje niezwykle cenne wskazówki na temat tego, co można poprawić, a także, co należy zmienić. Przydatne jest także szybkie i zdecydowane podejmowanie decyzji, asertywność i umiejętność wyrażania własnego zdania.

zarządzanie zasobami ludzkimi

Studia kierunkowe

Zarządzanie zasobami ludzkimi to studia poświęcone skutecznemu zarządzaniu zespołem pracowników. Często jest to jedna ze specjalizacji na studiach z zarządzania, jednak na wielu uczelniach pojawiają się już oferty poświęcone tylko temu zagadnieniu. Studia mają na celu przygotowanie do pracy przyszłych menedżerów. Jednymi z najważniejszych zagadnień są uwarunkowania rynku pracy oraz nauka skutecznego rozdzielania zadań oraz budowanie motywacji zespołu w firmie. Ważna jest także umiejętność komunikacji oraz rozwiązywanie konfliktów. To nie wszystko, czego można nauczyć się na zarządzaniu zasobami ludzkimi. Wykładowcy pokazują studentom, w jaki sposób rekrutować pracowników oraz jak zarządzać administracją.

 

Wśród obowiązkowych przedmiotów kierunkowych można znaleźć:

  • Analizę ekonomiczno-finansową
  • Badania rynku
  • Zarządzanie firmą
  • Zachowania organizacyjne
  • Rachunkowość i dokumentację finansową
  • Interpretację danych statystycznych

 

Na liście przedmiotów znajdują się też przedmioty kształcenia ogólnego, m.in. język obcy, podstawy prawa cywilnego i gospodarczego czy podstawy ekonomii. Absolwent zdobywa szeroką wiedzę, dzięki której może skutecznie kierować pracownikami.

 

Kursy i szkolenia

Tym, którzy nie mają czasu na studia, z pomocą przychodzą kilkudniowe szkolenia z zarządzania. Taka forma nauki sprawdzi się szczególnie w przypadku osób już pracujących na stanowiskach związanych z zarządzaniem zasobami ludzkimi. Czego można nauczyć się na takim szkoleniu? Przede wszystkim poznaje się najnowsze metody rekrutacji, uczy zarządzania przez cele oraz sposobów motywowania pracowników. Kadra nauczycielska pokazuje także, jak wprowadzić nowych pracowników do firmy, oceniać pracę i zbadać zaangażowanie pracujących w firmie osób. Szkolenia HR to także świetne miejsce wymiany doświadczeń między słuchaczami – poznając nowych ludzi oraz ich historie można wyciągnąć wiele wniosków przydatnych w rozwoju własnej kariery.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *