Młodość to czas, kiedy przed człowiekiem stoją najważniejsze w życiu wyzwania. Podjęte wtedy decyzje często rzutują na wszystkie dalsze wydarzenia, choć przecież – o ironio – młodość to czas beztroski i odkrywania siebie. Jednym z takich wyzwań jest wybór kierunku studiów, który może zaważyć na karierze i zdeterminować możliwość odniesienia sukcesu zawodowego.

Zainteresowanie studiami wyższymi wśród młodych ludzi jest bardzo duże, zwłaszcza w większych miastach, gdzie dostęp do uczelni jest znacznie ułatwiony.  I choć w ostatnich latach odnotowano spadek liczby adeptów pierwszego roku, to posiadanie dyplomu licencjata i magistra wciąż uznawane jest za osiągnięcie prestiżowe i otwierające wiele drzwi. Jakich wyborów dokonali młodzi w roku 2016?

Jakie są popularne studia dla humanistów?

Jak informuje portal edulandia.pl największym zainteresowaniem humanistów w całej Polsce cieszyły się kierunki takie jak dziennikarstwo, kierunki filologiczne i niezmiennie – prawo. Najbardziej obleganym kierunkiem Uniwersytetu Warszawskiego okazało się w tym roku dziennikarstwo i medioznawstwo na specjalności public relations i marketing medialny. Na jedno miejsce spłynęło aż 26 aplikacji. Na jeden indeks dziennikarstwa i komunikacji społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego przypadło aż 12,5 osoby, o miejsce na kierunku komunikacja wizerunkowa tej samej uczelni ubiegało się prawie 13 maturzystów. Największym zainteresowaniem wśród przyszłych studentów Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego cieszyło się prawo, na które aplikowały aż 1342 osoby. W całej Polsce maturzyści chętnie decydują się także na kierunki filologiczne, jak choćby italianistyka, sinologia, czy bardzo popularne filologie skandynawskie.

Gdzie studiować medycynę?

Wśród kierunków medycznych zdecydowany prym wiodą weterynaria oraz psychologia. Pracę ze zwierzętami zdecydowanie preferują rekruci Uniwersytetu Przyrodniczego w Łodzi (10 osób/miejsce), Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie (6,6 osoby/indeks), czy choćby Uniwersyteckiego Centrum Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie (10,36 osoby/miejsce). Szturm na psychologię zanotowano na Uniwersytetach Śląskim, Łódzkim, Warszawskim oraz na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza. Wśród propozycji lekarskich wiele osób zdecydowało się powalczyć o indeks kierunku lekarsko-dentystycznego, który znajduje się w ofercie kilku rodzimych uczelni. Coraz większą popularnością cieszy się także dietetyka (10,2 osoby/miejsce na SGGW).

studenci na trawniku

Jakie kierunki studiów dla ścisłych umysłów?

Wśród kierunków ścisłych w czołówce plasują się ekonomia, finanse, zarządzanie, biotechnologia i chemia. I choć oczywista jest popularność tych kierunków na uczelniach ekonomicznych (finanse i rachunkowość na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu chciało studiować 2715 osób), to zauważalne jest także zainteresowanie dziedzinami finansowymi na uczelniach o szerokim spectrum kierunków (np. finanse i rachunkowość na toruńskim UMK chciało studiować aż 575 osób przy 270 dostępnych miejscach, na logistykę na SGGW aplikowało 841 osób, zaś chemia i toksykologia sądowa okazała się topowym kierunkiem Uniwersytetu Wrocławskiego). To pozytywny trend, dzięki któremu w Polsce jest szansa na przygotowanie dla pracodawców wykwalifikowanej kadry potrzebnych specjalistów.

Gdzie studiować kierunki techniczne i inżynierskie?

Udało się też przełamać impas związany z brakiem zainteresowania młodych ludzi kierunkami inżynierskimi i technicznymi. W tegorocznej rekrutacji tysiące Polaków zdecydowały się na informatykę (zarówno stosowaną, jak i w wariantach łączących ją z popularnymi dziedzinami, jak np. grafika komputerowa). Największym zainteresowaniem na Politechnice Warszawskiej cieszyła się automatyka i robotyka na Wydziale Elektroniki i Technik Informacyjnych (o jeden indeks ubiegało się aż 25 osób). Ten sam kierunek na Politechnice Krakowskiej również cieszył się dużym zainteresowaniem (4,8 osoby/miejsce).

Jakie studia wybrać?

To, na jaki kierunek studiów powinien zdecydować się młody człowiek jest wypadkową wielu czynników. Przede wszystkim – zainteresowań i możliwości. Możliwości nie należy jednak fałszować swoim lenistwem, bo to jest wyjątkowo złym doradcą życiowym. Przy odrobinie talentu, pewnej ilości zawziętości i dawki ciężkiej pracy zawodowy sukces można odnieść w obrębie każdego kierunku studiów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *