Wraz z otrzymaniem indeksu rozpoczyna się czas rozwijania naukowych pasji i wielogodzinnych dyskusji w akademickim gronie, lecz przede wszystkim okres intensywnego zdobywania wiedzy. Przestawienie się na nową formę nauki może być trudne, przygotuj się więc do studiów jeszcze zanim przekroczysz próg uczelni.

Zacznij przed maturą

Przyswajanie wiedzy w murach akademii w niczym nie przypomina nauki znanej Ci z liceum lub technikum. Z pewnością zaskoczy Cię fakt, że podczas wykładów będziesz musiał samodzielnie spisywać notatki podczas monologu wygłaszanego przez profesora. A po zakończeniu zajęć staniesz przed koniecznością wyszukania dodatkowych informacji we wskazanych przez niego książkach. Wraz z rozpoczęciem studiów bezpowrotnie kończy się rytuał dyktowania najważniejszych partii tekstu przez nauczyciela lub uczenia się ze skserowanych przez niego materiałów. Od studentów wymaga się całkowitej samodzielności w znajdowaniu i selekcjonowaniu danych. Jako żak będziesz więc poszukiwał informacji i cytatów zawartych w artykułach naukowych oraz książkach rozsianych po całej Polsce, a niekiedy także poza jej granicami. Do tak radykalnej zmiany sposobu nauczania nie sposób przygotować się w ciągu kilku tygodni, jeżeli więc chcesz uniknąć niepotrzebnego stresu w pierwszych miesiącach studiowania, zacznij wdrażać się do nowego systemu jeszcze przed maturą.

Jak przygotować się do studiów?

W pierwszej kolejności uzupełnij wiedzę z przedmiotów bezpośrednio związanych z Twoim kierunkiem studiów. Możesz to zrobić samodzielnie lub wspólnie z wykładowcą prowadzącym przyspieszony kurs, przeznaczony specjalnie dla osób chcących rozpocząć naukę na uczelni. A gdy już nadrobisz wszystkie zaległości, przygotuj się do podjęcia pierwszego wyzwania – zdobycia dodatkowych informacji z obszaru związanego z Twoimi studiami. Jeżeli więc wybierasz się na filologię polską, zacznij czytać nieobowiązkowe lektury z Twojej ulubionej epoki literackiej, a w wolnych chwilach poszerzaj wiedzę na temat jej specyfiki. Jeśli natomiast marzysz o amerykanistyce, szlifuj język angielski i wypożycz w lokalnej bibliotece książki, które pomogą Ci zrozumieć mentalność oraz historię mieszkańców Ameryki Północnej i Łacińskiej. Nie zapominaj o wynotowywaniu najważniejszych fragmentów lektury, dzięki temu nauczysz się samodzielnego selekcjonowania informacji. Przejrzyj też fora studenckie w poszukiwaniu informacji o zajęciach fakultatywnych, na które warto się zapisać i rekomendowanych podręcznikach lub czasopismach naukowych.

Przygotowania do studiów pomogą Ci szybciej odnaleźć się w akademickich realiach, lecz pamiętaj o tym, by nie poświęcać na nie całych wakacji. Równie istotny jest bowiem odpoczynek, który pozwoli Ci się pozbyć resztek stresu związanego ze zdawaniem matury i zgromadzić energię niezbędną do sprostania kolejnym wyzwaniom.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *