Prowadzenie księgowości jest jednym z wielu obowiązków każdego przedsiębiorcy. Rzetelnie i dokładnie prowadzone księgi rachunkowe wymagają czasu i cierpliwości. Rozwój technologii sprawił, że i ta dziedzina doczekała się oprogramowania, które umożliwiają łatwe i sprawne prowadzenie firmowej księgowości. Jest to dobra wiadomość nie tylko dla tych biznesmenów, którzy samodzielnie prowadzą księgowość, lecz także dla profesjonalnych księgowych. Szeroki wybór programów sprawił jednak, ze ciężko wybrać odpowiedni dla swoich potrzeb bez uprzedniego spędzenia wielu godzin na porównywaniu dostępnej oferty. Jak wybrać system finansowo księgowy i na co zwrócić uwagę?

Czym kierować się przy wyborze oprogramowania?

Przede wszystkim wybór programu księgowego powinien być uzależniony od potrzeb przedsiębiorstwa. Małe firmy nie będą potrzebowały bardzo rozbudowanego programu, jednak dużym przedsiębiorstwom znaczne więcej korzyści przyniesie inwestycja w oprogramowanie zapewniające wiele możliwości. System finansowo księgowy wzbogacony o dodatkowe funkcje ułatwi zarządzanie nie tylko księgami rachunkowymi, ale także transfer danych miedzy rożnymi działami.

Jakie cechy powinien mieć program do księgowości?

Dobry system finansowo księgowy powinien być intuicyjny w obsłudze. Warto wiec wybrać taki program, którego interfejs nie będzie dla nas skomplikowany i z łatwością odnajdziemy istotne dla nas informacje. Wiele producentów udostępnia w swoich programach darmowy okres próbny, który pozwala przetestować ich możliwości.

Najlepszym rozwiązaniem będzie jednak program dedykowany. W ten sposób zapewni się firmie system dokładnie odpowiadający jej potrzebom. To drogie rozwiązanie, polecane szczególnie dużym przedsiębiorstwom, jednak będzie to inwestycja, która się zwróci w postaci zaoszczędzonego czasu i lepszej organizacji pracy w firmie. Mimo wszystko wiele firm decyduje się na oprogramowanie masowe. Nie spełni jednak ono wszystkich oczekiwań – takie gotowe programy wymagają od firm dostosowania się do oprogramowania i pójścia na pewne ustępstwa.

Na co więc przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę?

  • Wybrane oprogramowanie powinno spełniać wymogi Ustawy o Rachunkowości.
  • Powinno też umożliwiać szybką aktualizację danych.
  • Umożliwiać prowadzenie wszystkich ewidencji związanych z dokumentacją Księgi Przychodów i Rozchodów.
  • Mieć odpowiednio rozbudowane rejestry.
  • Mieć możliwość sporządzania deklaracji podatkowych oraz księgowania wynagrodzeń i składek ubezpieczeniowych.

Przedsiębiorcy, którzy potrzebują bardziej rozbudowanych programów, powinni zwrócić uwagę na to, czy program posiada także inne dodatkowe funkcje. Przydatna jest opcja przypominania i kontrolowania poprawności dokonywanych wpisów. Wiele osób z pewnością zainteresuje funkcja kontrolowania sytuacji finansowej firmy, a także możliwość zakładania różnych baz danych. Dla osób prowadzących rożne formy działalności odpowiedni będzie program, który umożliwia rozliczanie wszystkich tych form.

Jaki system finansowo księgowy wybrać?

Wybierając system finansowo księgowy dla firmy powinniśmy kierować się przede wszystkim jej potrzebami. Nie warto przepłacać za program posiadający wiele rozbudowanych funkcji, z których nie będziemy korzystać. Z drugiej strony, szukanie oszczędności w najtańszym oprogramowaniu może nas kosztować wiele nerwów i czasu zmarnowanego na naukę obsługi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *