Wielu pracodawców dba o ciągły rozwój swoich pracowników i proponuje im udział w szkoleniach. Pracownicy często zastanawiają się, czy szkolenia i kursy są im potrzebne. Zapewne są i tacy, dla których są one stratą czasu. Być może wystarczy tylko jasno i konkretnie wyjaśnić, jakie są cele danego kursu. Czy szkolenia są potrzebne?

Czy ja naprawdę muszę się szkolić?

Wielu, zwłaszcza młodych, pracowników jest przekonanych, że nie muszą się szkolić, gdyż wiedzą wszystko. Nie jest to jednak prawda. Ciągła nauka i doskonalenie swoich umiejętności są ważne, by się rozwijać i zdobywać nowe kwalifikacje. Dobry wykładowca nie tylko przekazuje wiedzę, ale i zachęca słuchaczy do zmian. Wyćwiczenie umiejętności podczas szkolenia jest tańsze i mniej stresogenne niż nerwowe szukania rozwiązania w czasie realnych sytuacji problemowych.

Kto potrzebuje szkoleń z zarządzania?

Wśród ofert szkoleń bardzo często pojawiają się te, które dotyczą zarządzania. Czy oznacza to, że jest to dziedzina, w której trzeba się dokształcać? Wbrew pozorom, ten typ kursów nie jest kierowany tylko do osób, które są funkcjonującymi menadżerami. Wiedza zdobyta na takim szkoleniu może być dobrym kapitałem dla osób planujących karierę w swojej branży. Umiejętność organizacji własnego czasu pracy, motywacji, odnajdywania we współpracownikach ich mocnych stron, mogą stać się ważne także podczas zarządzania własną pracą. Rozpoczęcie kariery zawodowej z odpowiednią wiedzą podniesie świadomość własnych kompetencji i ograniczeń oraz nauczy efektywnej współpracy z ludźmi. Warsztaty z umiejętności menedżerskich są stworzone dla menadżerów, ale trzeba wybrać kurs, na którym doskonalone będę umiejętności praktyczne.

szkolenie zbiorowe
           

Które umiejętności warto doskonalić?

Bez względu na to, w jakiej branży się pracuje, warto doskonalić umiejętności miękkie. Do tych kompetencji zalicza się między innymi zdolność komunikacji werbalnej i niewerbalnej, asertywność, empatię, umiejętność kooperacji, rozwiązywania problemów czy autoprezentacji. To właśnie one decydują o zdolności współdziałania z innymi ludźmi. Warto je doskonalić, gdyż bardzo się przydają w codziennym życiu. Kompetencje zawodowe można stosunkowo łatwo wzmacniać, rozwijać i szkolić, ale umiejętności miękkie są o wiele trudniejsze do rozwinięcia. Szkolenia z kompetencji miękkich są szczególnie ważne w branżach i na stanowiskach polegających na pracy z ludźmi. Powinien w nie zainwestować także pracodawca, któremu zależy na zbudowaniu dobrej atmosfery w zespole lub rozwiązaniu problemów w komunikacji między pracownikami.

Stara prawda głosi, iż człowiek powinien uczyć się przez całe życie. Poza rozwojem osobistym warto także skupić się na udziale w szkoleniach, które będą podnosić nasze kompetencje i umiejętności.

One thought on “Komu potrzebne są szkolenia?”

  1. Kiedy awansujesz, szkolenie jest niezbedne tym bardziej kiedy na nowym stanowisku masz zarzadzac praca innych ludzi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *