Największą bolączką polskiego systemu szkolnictwa wyższego jest wciąż jego wymiar praktyczny. Choć Polska zajmuje wysokie miejsce w rankingu narodów o najwyższym odsetku mieszkańców z wyższym wykształceniem, to pracodawcy wciąż jeszcze podkreślają, że wiedza to nie wszystko.

Dlaczego zaszła konieczność zmian w systemie szkolnictwa wyższego?

W 2013 roku zakończyła się perspektywa finansowa Unii Europejskiej na lata 2007-2013. W nowej, na lata 2014-2020, w centrum postawiono innowacyjność i współpracę nauki z biznesem. Dzięki modyfikacji podejścia polskie uniwersytety zostały niejako zmuszone do rewizji swojego podejścia, polegającego często na skupieniu się na edukacji czysto teoretycznej. Praktyka stała się równie ważnym aspektem współczesnych studiów. I choć oczywiście wciąż dużą część zajęć stanowią przedmioty stawiające w swoim centrum wiedzę, to coraz częściej uzupełniane są one o ćwiczenia lub dodatkowe warsztaty wskazujące, jak zdobytą informację wykorzystać w przyszłej pracy.

A może studia podyplomowe?

Jednym z najpopularniejszych sposobów na pogłębianie i uzupełnianie wiedzy wypracowanej podczas studiów są studia podyplomowe. Ich oferta jest niezwykle bogata i odpowiada na szerokie spektrum zainteresowań, dzięki czemu nie opuszczając granic kraju, absolwent może z łatwością pogłębić praktyczną stronę nowo zdobytych umiejętności. W zależności od tego, czy „podyplomówka” ma poszerzyć wiedzę zgodną z kierunkiem zakończonych studiów, czy też może otworzyć całkiem nowe możliwości osobie, która chce się przekwalifikować – inna będzie oferta kursu.

Dokonując wyboru warto jednak zwrócić uwagę na charakter studiów. Te praktyczne w swoim programie zawierać będą potężną dawkę warsztatów, ćwiczeń i zajęć, podczas których wykorzystywana będzie zdobyta wiedza. Także sama nazwa kierunku jest w stanie wiele powiedzieć – im bardziej precyzyjna, tym więcej możemy się po nich spodziewać.

studenci podyplomówki

Jakie kierunki studiów podyplomowych warto wybrać?

Problem chęci/konieczności nadania karierze nowego kierunku dotyka szerokiego grona ludzi. Dobrym punktem wyjścia mogą stać się studia podyplomowe, praktycznie kształcące w nowo obranym obszarze. Najbardziej pożądaną dziś grupą zawodową są specjaliści z zakresu informatyki: programiści, developerzy, projektanci itp. Dla osób, którym obce są tego typu zagadnienia doskonałym rozwiązaniem będą zajęcia takie jak „Aplikacje internetowe i mobilne” lub „Programista aplikacji internetowych”, podczas których krok po kroku, od podstaw przedstawiane są kulisy tworzenia aplikacji internetowych, intranetowych i mobilnych.

Podczas studiów słuchacze mają okazję zapoznać się nie tylko z zasadami, ale również – co najważniejsze – wypróbować zdobytą wiedzę w czasie rzeczywistym. Podobnie także w innych dziedzinach możliwe jest ukończenie studiów, które praktycznie przygotowują do nowego zawodu (jak choćby „Zarządzanie i pośrednictwo w obrocie nieruchomościami” oraz „Akademia HR”).

Studia podyplomowe – kontynuacja dotychczasowej ścieżki kształcenia

Dla osób, które są zadowolone ze swojego wykształcenia, ale chcą spróbować nieco innych ścieżek, świetnym rozwiązaniem będzie wybór nowej specjalizacji. Ekonomista z łatwością pozna tajniki zawodu Analityka Kredytowego wybierając studia podyplomowe w tym zakresie, pod warunkiem, że ich program będzie skupiał się na praktycznych zagadnieniach i realnych case’ach. Tak jak w przypadku kierunku „Analityk Biznesowy – Profesjonalista na Styku IT i Biznesu”. Absolwenci pedagogiki mogą wybierać z szerokiej oferty specjalizacji, jak np. „Informatyka w szkole”, „ Logopedia i terapia pedagogiczna” bądź też „Animacja i integracja w rekreacji ruchowej”.

Dlaczego warto podjąć studia podyplomowe?

Celem studiów podyplomowych jest uzupełnienie i poszerzenie wiedzy zdobytej na studiach. Dlatego warto zwrócić uwagę na ich praktyczny aspekt, czyli tematykę i formułę zajęć (te w formie wykładów są potrzebne, ale zdecydowanie nie pomogą wcielić wiedzy w życie). Dlatego rzetelne zbadanie informacji o kierunku pozwoli uniknąć rozczarowania i zaprzepaszczenia rocznej szansy na rozwój.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *