W mieszkaniach w blokach łazienki zwykle są bardzo niewielkie, ale gdy projektujemy dom, zwykle nie skazujemy się na ten dyskomfort i możemy pozwolić sobie na dwie, a nawet w razie potrzeby, trzy łazienki czy wręcz pokoje kąpielowe. To słuszny wybór ponieważ w łazience spędzamy, wbrew pozorom, mnóstwo czasu – od niej zaczynamy dzień i go kończymy, wpadamy tam kilkanaście razy dziennie skorzystać z toalety, umyć ręce czy zabrać kosmetyk. Dlatego dobry projekt to podstawa.

Określenie potrzeb

Należy zacząć od ustalenia dla kogo jest łazienka, z czego lubi czy zwykła korzystać ta osoba i co koniecznie musi się w tym pomieszczeniu znaleźć. Z pewnością będzie to miska ustępowa, umywalka i prysznic lub wanna. Opcjonalnie mogą to być też bidet, pralka i suszarka, jeśli w domu nie mamy pralni, warto też pomyśleć o lustrach, meblach i oświetleniu.łązienka

Gdy już wiemy kto i z czego będzie w łazience korzystał oraz czy jest to osoba w pełni sprawna (bo jeśli nie, należy uwzględnić odpowiednie rozmiary i udogodnienia), warto podzielić łazienkę na strefy – część z toaletą i bidetem, część kąpielową i część z umywalką, lustrem, miejscem do makijażu. Pooddzielać je można murkami  do połowy wysokości ściany lub na całą wysokość pomieszczenia – dzięki temu zyskamy efekt większej przytulność, sedes nie będzie „krzyczał” od wejścia, a ponadto będzie można z niego korzystać nawet gdy inny domownik bierze prysznic.

Aranżacja wnętrza

Zacznijmy od tego, że musi być funkcjonalnie. Do każdego ze sprzętów musi być swobodny dostęp. Aby uzyskać ten efekt należy wszystko starannie wymierzyć, a zanim wmurujemy czy wstawimy na sztywno jakikolwiek sprzęt – ustawić go i przymierzyć, przemieszczając się po łazience od sprzętu do sprzętu.

Jeśli łazienka nie ma okna, nie ryzykujmy ze zbyt ciemnymi płytkami, efektu mroku i przytłoczenia nie zniwelują nawet białe dodatki czy lampy. Najlepsze są jasne, neutralne barwy, a jeśli wydają ci się one zbyt monotonne – ożywisz je intensywnymi kolorami dodatków czy bielizny łazienkowej.

Światło

Dobranie lamp i światła do łazienki wbrew pozorom nie jest łatwe. Z jednej strony bowiem chcemy mieć jasno, żeby mieć warunki do zabiegów pielęgnacyjnych, makijażu, ale z drugiej strony potrzebujemy nastrojowego światła do relaksu w wannie. Lampa nad lustro powinna więc być dość mocna, tak żeby doświetlić twarz, górna, sufitowa lapa powinna mocno rozpraszać światło na całe pomieszczenie, ale do tego warto jeszcze (szczególnie w pokoju kąpielowym) wstawić dodatkowe lampy, może w formie kinkietów, które dadzą punktowe, niewielkie światło. Ono stworzy odpowiedni nastrój do relaksu.

Kolory, wzory, kształty i dodatki to kwestia gustu, natomiast dobry, prawidłowy projekt łazienki uwzględnia potrzeby wszystkich użytkowników. Sprawia, że to tak bardzo intymne pomieszczenie ułatwia wszystkim domownikom codzienne funkcjonowanie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *