Dobrze zrobiona etykieta jest wizytówką każdego produktu. Oprócz idealnej otoczki graficznej, bardzo ważnym jest też, by etykieta odpowiednio trzymała się każdego opakowania. Dlatego właśnie należy przyjrzeć się temu, jakie kleje stosowane są podczas przyklejania etykiet.

Odpowiednie dopasowanie

Podczas przyklejania etykiet, niezmiernie ważnym jest to, by sprawdzić dokładnie jaki klej idealnie nadaje się do materiału, na którym się pracuje. Inny klej będzie się dobrze trzymać szkła, a inny plastiku. Dodatkowo, warto sprawdzić, czy klej który nas interesuje, jest przyjazny środowisku. Codziennie miliony plastikowych butelek jest wyrzucanych do mórz, oceanów, czy porzucanych w górach. Sam plastik bardzo długo się rozkłada, dlatego lepiej nie zwiększać tego problemu, stosując szkodliwe kleje.

Klej wiecznie żywy

Ten produkt charakteryzuje się bardzo szerokim zastosowaniem w najróżniejszych branżach. Nazwa „wiecznie żywy” pochodzi od angielskiego sformuowania Pressure Sensitive Adhesive. Klej wiecznie żywy nie potrzebuje wody, rozpuszczalnika, ani ciepła do jego aktywacji. Dzięki zastosowaniu oryginalnej formuły opartej o elastomery, kleje te aktywują się po wywarciu na nie nacisku, czyli wytworzenia ciśnienia. Klej wiecznie żywy to doskonałe rozwiązanie do etykiet, właśnie ze względu na fakt, że nie do ich używania nie są potrzebne specjalistyczne urządzenia, na przykład, wytwarzające ciepło. Wystarczy starannie rozprowadzić klej po powierzchni i lekko docisnąć, a bez problemu utrzyma sklejone elementy na dłuższy czas. Warto pamiętać, że klej wiecznie żywy uzależniony jest nie tylko od tego, na jakiej powierzchni będzie stosowany, ale również od temperatur panujących dookoła. Jeżeli klejone będą elementy wystawione na niskie temperatury, trzeba zaopatrzyć się w klej dopasowany do tego rodzaju „środowiska”. Oprócz etykiet, kleje wiecznie żywe stosowane są również w materacach, taśmach samoprzylepnych, czy notatnikach. Nie można również zapominać o przemysłach motoryzacyjnych, czy elektronicznych, gdzie wykorzystywane są podczas montowania różnych instalacji.

Ciekawostki

Jako alternatywę do klejów wiecznie żywych można wykorzystać również domowe i mniej profesjonalne sposoby. Mowa tu bowiem o mleku. Nie jest ważnym, czy będzie to mleko bardzo tłuste, czy zupełnie tłuszczu pozbawione. Wystarczy wylać troszeczkę mleka na papierowy ręcznik, a etykietę w nim delikatnie maczamy, pamiętając o rogach. Następnie należy przyłożyć etykietę do butelki i spokojnie wygładzać, na przykład, szmatką. Oprócz tego, można wykorzystać również pędzel do ciast, który z pewnością ułatwi i przyspieszy pracę. Jest to doskonały sposób na etykiety do domowych wyrobów, zarówno tych mniej, jak i tych bardziej opartych na alkoholu. Warto jednak pamiętać, że mleko może mieć negatywny wpływ na etykiety nadrukowane atramentem. Może się on niestety rozmazać, przez co etykieta będzie bardzo nieestetyczna, a może nawet nieczytelna. Do zalet na pewno należy dodać fakt, że jest to metoda w stu procentach ekologiczna i nie pozostawia brzydkiego zapachu połączonego ze szkodliwymi oparami.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Buehnen.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *