Dość powszechne urządzenie, które można spotkać w większości sklepów niepodważalnie przyczyniają się do wzrostu sprzedaży. Ich wygoda związana z szybkością i bezpieczeństwem płatności przyciąga klientów. Ale czym one są i jak działają?

 

Czytniki kart płatniczych w ogólnym rozumieniu to terminale POS i mPOS służące do zaczytywania danych z karty w celu dokonania zapłaty za towar lub usługę. Współczesne terminale płatnicze akceptują rozmaite karty, nie tylko płatnicze z logo Visa i Mastercard. Za pomocą terminala płatniczego można dokonać zapłaty za rachunki lub doładować konto numeru telefonu. Niektóre terminale płatnicze jak NeoTu pozwalają również na uruchomienie programu lojalnościowego, dzięki czemu klient może być przyciągany perspektywą zdobywania punktów, które następnie może wymienić np. na rabat.

Nowe terminale posiadają także możliwość płacenie Blik, który jest pomysłem współpracy banków świadczących swoje usługi w Polsce. Podając sprzedawcy kod wygenerowany na telefonie on wpisuje go na terminalu płatniczym, po czym następuje autoryzacja płatności w postaci powiadomienia na telefonie.

 

Jak działa terminal płatniczy

Klient może użyć karty na trzy sposoby.

  1. Włożyć ją do czytnika przy użyciu pinu
  2. Przeciągnąć ją używając paska magnetycznego
  3. Zbliżyć kartę do terminala płacąc przy pomocy technologii PayPass

 

Gdy zostanie podany PIN (wyjątkiem jest płatność zbliżeniowa poniżej 50 zł) terminal kontaktuje się z centrum rozliczeniowym, z którym sprzedawca ma podpisaną umowę. Ten kieruje zapytanie do banku, czy wszystkie dane są prawidłowe, a środki na koncie wystarczające. Bank przesyła odpowiedź do terminala płatniczego za pośrednictwem centrum rozliczeniowego. Gdy weryfikacja jest pozytywna, następuje akceptacja płatności.

Różne terminale płatnicze

Wśród terminali płatniczych można rozróżnić

  1. Stacjonarne terminale płatnicze, które są tańsze w wynajmowaniu, jednak całkowicie pozbawione mobilności. Często mają większy i czytelniejszy wyświetlacz oraz wbudowaną drukarkę służącą do potwierdzenia płatności. Terminale te najczęściej znajdują się w miejscach, gdzie sprzedaż towaru znajduje się za lada.
  2. Przenośne terminale płatnicze to mobilna wersja czytników kart płatniczych. Dzięki wbudowanej baterii możliwe jest podejście do klienta i przyjęcie zapłaty. Z centrum rozliczeniowym terminal uzyskuje połączenie dzięki internetowi z karty sim umieszczonej w środku lub za pośrednictwem wifi lub bluetooth. Terminal jest bardzo ceniony w sieciach gastronomicznych, barach oraz tam, gdzie ze względów technicznych nie da się na stałe podłączyć terminala płatniczego.
  3. Terminale mPOS to mniejsi bracia terminala przenośnego, które są pozbawione wyświetlacza oraz drukarki. Ich celem jest zaczytanie danych karty i przesłanie ich do urządzenia z zainstalowaną aplikacją na telefonie lub tablecie. Aplikacja ta jest niejako całym centrum, gdzie deklaruje się kwotę oraz przesyła dane do centrum rozliczeniowego.

Terminale mPOS pozbawione są abonamentu. Decydując się na jego zakup w pełnej cenie, nie zostanie się zwolnionym z opłat transakcyjnych, które wynoszą ok 2%. W przypadku pozostałych terminali należy podpisać umowę z operatorem, ale wtedy nie ponosi się opłat za urządzenie. Otrzymuje się tez pełne wsparcie telefoniczne, dedykowanego opiekuna oraz serwis.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *