Podczas budowania czy remontu powstaje dylemat, które materiały są lepsze i trwalsze? Wybór nieodpowiedniego może być opłakanym w skutkach. Jednym z takich dylematów jest cegła klinkierowa czy elewacyjna. Jakie są różnice w obu typach?

Cegła klinkierowa

Cegła klinkierowa cieszy się spora popularnością. Dzięki jej nietypowej strukturze możliwe jest wykorzystanie jej jako element ozdobny budynków, kominków czy ogrodzeń.

Cegła klinkierowa może równic się wielkością, kolorem a nawet kształtem. Daje to dużą swobodę w wyborze i aranżacji. Istnieje ponad 30 wersji kolorystycznych i fakturalnych! Warto zwróci uwagę na samą strukturę cegły ,bo ta może być różna.

Można wyróżnić cegłę o gładkiej powierzchni i rustykalnym stylu. Jest to cegła robiona mechanicznie.

Cegła różniące się strukturą, to cały ręcznie formowane, które nadadzą bardziej charakterystyczny wystrój.

Cegła wykonana z klinkieru może pochwalić się dużą trwałością oraz wytrzymałością na uderzenia. Doskonale sprawdza się w mroźnym klimacie, nie straszny jej wiatr i ulewa.

Jednakże do największych jej zalet naklei zaliczyć to, że nie starzeje się z czasem. Nie wymaga ona starej konserwacji, wiec może zdobić dom przez wiele lat. Doskonale też łączy się z innymi materiałami budowlanymi, nawet z drewnem.

 

Elewacja z klinkieru wymaga wykonania ściany trójwarstwowej, które mogą mieć nawet 50 cm. Grubości. Dzięki temu doskonale utrzymują ciepło w domu a także latem w domu panuje przyjemny chłód. Dodatkowo ich cechą jest zabezpieczenie hałasu z zewnątrz.

 

Cegły klinkierowe najczęściej stosuje się w miejscach, gdzie budynek narażony jest na ciągły kontakt z wodą. Mają one mniejszą wsiąkliwość, więc są bardziej odporne na wilgoć. Spotkać je można w kanałach, budownictwie hydrotechnicznym i na terenie całej Holandii, która jest nieustannie narażona na powodzie.

 

Cegły tradycyjne

Wśród popularnych materiałów budowlanych, najczęściej wymienia się pustaki ceramiczne. Skąd taka nazwa? Posiadają one otwory, co poprawia ich cechy izolacyjne. Dzięki tego typu cegłom można uniknąć wielu błędów konstrukcyjnych, ponieważ są one dość spore, a więc zmniejsza się ilość potrzebnych spoin.

Pustaki mogą różnić się od siebie wytrzymałością, więc przed zakupem należy zwrócić uwagę na oznaczenia. Cechę wytrzymałościowa określa ich klasa. Im jest ona wyższa, tym cegła jest bardziej wytrzymała. Można się spotkać z oznaczeniami

5, 7.5, 10, 15, 20, dla cegły pełnej

3.5, 5, 7.5, 10, 15, 20 dla cegły kratówki

3.5, 5, 7.5 dla dziurawki

Dla budowy domów jednorodzinnych, wytrzymałość cegły powinna być na poziomie 7.5

 

Tradycyjne cegły są tańsze od cegieł klinkierowych, nawet trzy krotnie. Jednak płaci się za tę różnice wytrzymałością. Cegły pustaki są mnie odporne na warunki atmosferyczne i uderzenia. Jednak uważa się, że są wystarczające, aby zastosować je w budownictwie domów jednorodzinnych, ponieważ tego typu budowle najcześciej nie mają bezpośredniego kontaktu z wodą.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *